Czas na podsumowania …

Skończył się 2015 rok, co się w tym czasie wydarzyło ? Chyba sporo, ale po kolei …

Odzież używana – wymiana i nie tylko

Pod koniec roku 2014, dzięki pomocy MOPS-u udało nam się zgromadzić pewną ilość odzieży używanej sprowadzonej z Francji. Była to odzież dla dorosłych i dla dzieci, którą w lutym 2015 r rozdawaliśmy chętnym mieszkańcom naszego Osiedla. Z uwagi na fakt, że zainteresowanie było znaczne, zaproponowaliśmy by ci którzy mają zbędne ubrania (z których np. „wyrośli”) odstąpili je tym którym mogą się jeszcze przydać – wszystko odbywało się bezpłatnie. . Taka „wymiana” okazała się bardzo dobrym pomysłem i wartym powtórzenia w przyszłości Oczywiście jeśli będziemy dysponowali odpowiednim pomieszczeniem. W tym przypadku mogliśmy przeprowadzić tą „akcję” dzięki pomocy SM Strzecha , ponieważ udostępniono nam chwilowo nie wynajęte pomieszczenie.

PCHLE TARGI
Nasze osiedlowe wyprzedaże garażowe na stałe wpisały się zarówno w krajobraz osiedla jak i w kalendarz – zawsze trzecia niedziela miesiąca poczynając od kwietnia aż do października należy do kupujących i sprzedających. Obserwując to nasze „handlowanie”, mam wrażenie że częściej chodzi o spotkania towarzyskie, o zawieranie znajomości – o takie wspólne bycie a ta wymiana rzeczy za przysłowiową złotówkę (czasem troszkę więcej) to tak przy okazji by pozbyć się rzeczy które już nam się znudziły, które w domu zawadzają.
Wszystko zaczęło się w październiku 2013 i trwa nadal ….. i pewnie będzie trwać, bo już jest przygotowany harmonogram wyprzedaży garażowych na 2016 rok.
Nasze „Pchle Targi” będą się odbywać jak zawsze – w trzecią niedzielę miesiąca, począwszy od 17 kwietnia aż do 16 października br. Taki jest plan, jeśli oczywiście pogoda będzie łaskawa ….
Chciałabym jeszcze Państwu przypomnieć, że wyprzedaże garażowe odbywają są również organizowane przez inne dzielnice naszego miasta i niemal z każdą chwilą jest ich więcej. Szczegółowy harmonogram wyprzedaży (terminarz i miejsce) znajdziecie Państwo na stronie internetowej: http://wyprzedaz-garazowa.prv.pl.

To ostatni w 2015 r, październikowy „Pchli Targ” na OsiedluTo ostatni w 2015 r, październikowy „Pchli Targ” na Osiedlu

PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Ewentualna budowa PSZOK na terenie przyległym do Osiedla Wojska Polskiego wzbudziła wśród naszych mieszkańców bardzo wiele kontrowersji i przede wszystkim emocji. A powodem wszystkiego było pismo skierowane do Rady Osiedla. (pismo w załączeniu), w którym prezydent zwrócił się z prośbą o wydanie opinii w stosunku do trzech lokalizacji :

 • w Wapienicy ul. Dzwonkowa,
 • Międzyrzecze Górne ul. Szyprów,
 • południowo-wschodni fragment zlokalizowany w sąsiedztwie dyskontu Biedronka przy zachowaniu planowanego ciągu projektowanego parku w sąsiedztwie ul. Stawowej.

W związku z licznymi protestami i pytaniami, w dniu 20.05.2015 r zostało zorganizowane w szkole podstawowej nr 1 zebranie mieszkańców.
W zebraniu wzięli udział przedstawiciele :

 • Urzędu Miasta – naczelnik Wydz. Gosp. Miejskiej Adam Grzywacz i kierownik Biura Gospodarki Odpadami ; Magdalena Sobczak,
 • Rady Miasta – radny Dariusz Michasiów,
 • SM „Strzecha” – z-ca prezesa Marek Drwiła
 • SM „Sarni Stok” – prezes Grzegorz Kowalewski

W dyskusji, która się wywiązała – licznie przybyli mieszkańcy, w znacznej większości gorąco protestowali przeciw proponowanej lokalizacji . Do tego stopnia byli przekonani o swoich racjach, że nie zgodzili się na przedstawienie prezentacji, która miała na celu pokazanie jak wyglądają PSZOK-i oraz gdzie znajdują się i jak działają.
Wobec tak zdecydowanego negatywnego stanowiska większości mieszkańców zostało przygotowane i wysłane pismo w którym zawarto opinię mieszkańców dotyczącą ewentualnej lokalizacji PSZOK w sąsiedztwie ul. Stawowej (treść pisma w załączeniu).

Wybory do Rad Osiedli

W tym roku wybory do rad osiedli odbyły się po raz pierwszy według nowej ordynacji wyborczej. Były to wybory zorganizowane tak, jak do rady miejskiej – czyli całodniowe, z powołaniem komisji wyborczych, zorganizowaniem lokali wyborczych, a samo głosowanie było prowadzone poprzez zaznaczenie swojego kandydata na liście wyborczej i wrzucenie listy do urny.
W wyniku wyborów przeprowadzonych w dniu 10 maja spośród 16 kandydatów wybrano 15 członków nowej Rady Osiedla a mianowicie :
1. Bednarczyk Irena – 261 głosów
2. Białek Przemysław – 295 głosów
3. Ciuba Aleksandra – 219 głosów
4. Duźniak-Mleczko Anna – 265 głosów
5. Gołąb Danuta – 240 głosów
6. Kołaczek Jadwiga – 248 głosów
7. Kołaczek Jerzy – 224 głosów
8. Kołodziej Marcin – 334 głosów
9. Kubica Barbara – 240 głosów
10. Kubieniec Barbara – 238 głosów
11. Kwiatkowski Jan – 237 głosów
12. Polański Antoni – 215 głosów
13. Pytraczyk Irena – 203 głosy
14. Rosińska Elżbieta – 388 głosów
15. Sawicka Maria – 218 głosów

Na pierwszym swoim zebraniu Rada ukonstytuowała się wybierając (jednogłośnie) Zarząd w następującym składzie :

przewodnicząca – Elżbieta Rosińska,
z-ca przewodniczącego – Marcin Kołodziej,
sekretarz – Przemysław Białek,
skarbnik – Danuta Gołąb

Budżet Obywatelski 2016

W 2015 roku wystartowała kolejna – trzecia już edycja Budżetu Obywatelskiego. My jak co roku stanęliśmy w szranki z złożone zostały następujące projekty
W grupie projektów osiedlowych zostały złożone dwa projekty :
„Bezpieczna szkoła – bezpieczny chodnik. Remont chodnika oraz wymiana ławek szkoły podstawowej nr 1 im Bohaterów Westerplatte przy ul. Dywizji Kościuszkowskiej 2 na Osiedlu Wojska Polskiego” złożony przez B. Kanika
„Osiedlowy Klub Seniora” złożony przez E. Rosińską
W grupie projektów ogólnomiejskich :
„Budowa skateparku jako części przyszłego Parku Rehabilitacyjno-wypoczynkowego pomiędzy Osiedlem Wojska Polskiego a Osiedlem Kopernika” złożony przez E. Rosińską.
W wyniku głosowania, które odbyło się w dniach od 5 listopada do 13 listopada 2015 r okazało się, że odnieśliśmy sukces bowiem nasze projekty, które od dawna zgłaszaliśmy wygrały.
Na „Osiedlowy Klub Seniora” oddaliście Państwo 534 głosy, co okazało się absolutnym rekordem wśród osiedli naszego miasta. I tu po raz kolejny chylę czoła przed Państwa zaangażowaniem i jeszcze raz z serca dziękuję. Patrząc na ten wspaniały wynik trudno nie wysnuć jedynie słusznego wniosku, iż taki klub jest na osiedlu bardzo, bardzo potrzebny.
Na „Budowę skateparku jako części przyszłego Parku Rekreacyjno-Wypoczynkowego pomiędzy Osiedlem Wojska Polskiego a Osiedlem Kopernika” oddano 1.117 głosów, co dało 4 miejsce na 34 głosowane projekty. To też jest super wynik, tym bardziej że wspierali nas mieszkańcy innych dzielnic uznając, że nasz projekt jest wart ich głosu.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, w tych projektach i w tych głosowaniach zostały dostrzeżone i docenione potrzeby dwóch grup – młodzieży i seniorów i wzajemnych relacji między nimi. Po prostu głosowali oni wzajemnie na obydwa projekty.

Co dla Seniorów w 2015 roku

Trochę się działo…. W dalszym ciągu próbowaliśmy zastąpić klub seniora, który niezmiennie był w sferze marzeń i organizowaliśmy w ramach Rady Osiedla różne zajęcia.
Zajęcia komputerowe – prowadzone w lutym przez panią Marzenę (latarnika). Zajęcia były prowadzone dla dwóch grup i obejmowały podstawy obsługi komputera i internetu. Niestety zajęcia trwały tylko 4 miesiące, bo na następny okres nie udało się znaleźć instruktora, który chciałby kontynuować zajęcia w formie wolontariatu.

Zajęcia komputerowe w siedzibie Rady Osiedla

Zajęcia rękodzieła – to grupa pań, których pasją jest tworzenie wspaniałych dzieł sztuki, nie tylko przy pomocy szydełka ale również używając innych technik. Na tych spotkaniach powstają przepiękne koronkowe przedmioty, koszyki z wikliny papierowej, różne rodzaje biżuterii i wiele innych pięknych rzeczy. Pań przybywa – dzielą się swoimi umiejętnościami, ucząc się nawzajem. Efektem tego będzie między innymi udział w „Prezentacji Twórczości Artystycznej Seniorów” w Domu Kultury w Hałcnowie w dniu 15 kwietnia br, gdzie panie pokażą swoje prace.
Grupa teatralna – przygotowała nowy spektakl pt: „Historie miłosne”, którego premiera odbyła się w przeddzień Dnia Kobiet w Domu Kultury w Wapienicy. Kolejne występy, to między innymi : Dom Kultury w Olszówce, Dom Kultury w Hałcnowie, Gimnazjum w Wapienicy, Dom Pomocy Społecznej „Sadyba” w Bystrej, Dom Kultury w Wieprzu k/Andrychowa.

Występ w Domu Kultury w Wieprzu k/Andrychowa

Nasze panie Artystki brały również udział w projekcie Fundacji Dobry Dom pn. Departament Bajek dla którego pisały własne bajki. Efektem tego projektu było wydanie książeczki dla dzieci ze zbiorem bajek, nagranie słuchowiska radiowego no i wystawienie przedstawienia pt „Dawno, dawno temu”. Premierowe przedstawienie zostało zaprezentowane w listopadzie i grudniu 2015 r przedszkolakom i młodszym dzieciom ze szkół podstawowych – Dom Kultury w Wapienicy oraz BEST na Złotych Łanach.
Trochę żal, że nie możemy zaprezentować dorobku naszej grupy teatralnej na Osiedlu Wojska Polskiego ale jak do tej pory nie było odpowiedniego miejsca gdzie mógłby się taki występ odbyć.

Próby do przedstawienia „Dawno, dawno temu”

Niektóre panie również były uczestniczkami projektu Towarzystwa Psychoprofilaktycznego w wyniku którego powstało przedstawienie wyreżyserowane przez panią Krystynę Pryszczyk pt „O Klimczoku i Klementynie Sułkowskiej”

Scena konkurów o względy Klimczoka

6A to Klementyna tęskniąca za Klimczokiem na scenie Domu Kultury w Olszówce.

Szkoła Babci i Dziadka – to projekt Towarzystwa Psychoprofilaktycznego w których oczywiście tez brały udział panie z naszego osiedla. Tygodniowe zajęcia odbywały się w lipcu i sierpniu w Nieledwi k/Milówki i polegały na wykładach z psychologiem . Celem było ukończenie kursu stworzonego przez dr Thomasa Gordona służącego nabyciu umiejętności budowania i utrzymywania wzajemnych satysfakcjonujących relacji w rodzinie. Jednym słowem jak to zrobić by w rodzinie wszyscy (bez względu na wiek) czuli się potrzebni, kochani i by ich wzajemne, codzienne relacje o tym świadczyły. Była tez okazja do sprawdzenia praktyce efektów szkolenia w weekendowym spotkaniu z dziećmi ze j świetlicy środowiskowej. Wszyscy świetnie się bawili i z żalem wracali do swoich domów po tych krótkich „pracowitych wakacjach” bogatsi o nowe doświadczenia i nowe znajomości.

7Przed wykładem – „sala wykładowa” na poddaszu

8I jeszcze wspólne zdjęcie

Wolontariat – tym też się zajmowaliśmy, może nie na tak dużą skalę jak byśmy chcieli ale to tak na początek. Nasze wolontariuszki czytały dzieciom bajki – często napisane przez siebie w świetlicy środowiskowej, przedszkolach oraz w bielskim Szpitalu Pediatrycznym. Ponadto odwiedzały pensjonariuszy Domów Pomocy między innymi w Bestwince, Domu Nauczyciela, Samarytaninie. W czasie naszych comiesięcznych Pchlich Targów były prowadzone zbiórki pościeli, ręczników i innych rzeczy przydatnych w domach opieki.

9Nowa sala zabaw w szpitalu Pediatrycznym

„Klubik na Pięterku” – powstał jesienią 2015 r siedzibie Rady Osiedla, gdzie we wtorki i czwartki spotykali się nasi seniorzy by zagrać w karty, szachy, pobuszować w internecie lub po prostu – spotkać się i porozmawiać przy filiżance kawy lub herbaty – marząc o klubie Seniora z prawdziwego zdarzenia.. Tutaj też, w tym zacnym gronie obchodziliśmy „Dzień Seniora”.

Co dla najmłodszych …

„Andrzejkowy Turniej Piłki Nożnej Bielsko – Biała 2015” był przeznaczony dla dzieci z roczników 2006 i 2007. Organizatorami tego turnieju była nasza Rada wraz z przedstawicielami rodziców a odbył się on w dniu 30 listopada 2015 r w Ośrodku Sportu i Rekreacji VICTORIA.
Pomysł zorganizowania tych rozgrywek dla najmłodszych miłośników piłki nożnej zrodził się dość spontanicznie a tym samym nie dysponowaliśmy żadnymi środkami finansowymi na ten cel. I tu przyszedł nam z pomocą nasz Urząd Miejski bowiem pan Prezydent ufundował dla zwycięskich drużyn medale i puchary oraz wyraził zgodę na udostępnienie hali sportowej za przysłowiową „złotówkę” (z VAT 1,23 zł). Turniej okazał się dużym sukcesem a młodzi sportowcy mieli dużo radości z uczestnictwa w rozgrywkach tym bardziej że ich zapał został nagrodzony, co było powodem do wielkiej dumy. Mamy nadzieję, ze w ten turniej da początek kolejnym – cyklicznym „Turniejom Andrzejkowym”.

10Z taką pasją rozgrywali mecze najmłodsi piłkarze w Turnieju Andrzejkowym.

Kolejna „Impreza Mikołajkowa” odbyła się w dniu 10 grudnia w świetlicy środowiskowej na Osiedlu Wojska Polskiego. Ponownie św. Mikołaj zawitał z prezentami ku wielkiej radości najmłodszych. Tej imprezy nie mieliśmy w tegorocznym planie działania Rady – pomysł zrodził się spontanicznie, ponieważ zgłosił się sponsor, który zaproponował ufundowanie kilkunastu paczek ze słodyczami. Wtedy rozpoczęły się gorączkowe poszukiwanie dalszych ofiarodawców – udało się i tym sposobem mogliśmy sprawić przyjemność dzieciakom z naszej świetlicy środowiskowej.
W tym miejscu chciałabym podziękować tym dzięki którym było to możliwe :

 • Panu Piotrowi Wnętrzakowi z Zakładu Kominiarskiego w Bielsku – Białej ul. Pankiewicza 5
 • Panu Mateuszowi Kubali z firmy BASILEIA Mateusz Kubala S.C w Żywcu ul. Fabrycznej 1
 • Panu Arkadiuszowi KOMRAUS ( to rodzic, współorganizator „Turnieju Andrzejkowego”).

No i oczywiście naszemu Mikołajowi z Fabryki Radości bez którego nic nie mogłoby się zdarzyć.

11Prezenty, prezenty – Mikołaj ma ich całe mnóstwo

To wszystko co Rada Osiedla miała Państwu do zaoferowania w minionym roku. Państwa ocenie pozostawiam czy to dużo czy mało, czy jeszcze coś można zrobić więcej. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje i sugestie.